У лавах ЗСУ дедалі частіше стали помічати вельми старі зразки озброєння, що особливо стосується артилерії. Однак поряд із віком такі зразки мають ту перевагу, що вони є найпотужнішим калібром артилерії в ЗСУ.
ВІДЕО ДНЯ
Так, на озброєнні 3-ї окремої штурмової бригади з'явився 240-мм міномет М-240 виробництва СРСР початку 1950-х років. На даний момент цей міномет є найбільшим калібром в артилерії ЗСУ, без урахування ракет.
М-240 почали виробляти в середині 1950-х років з метою швидко наситити армію СРСР потужними знаряддями, оскільки виробництво гармат і гаубиць було більш дорогим, складним і тривалим процесом. У результаті вийшов найбільш великокаліберний міномет, що має як плюси, так і мінуси.
Так, до переваг М-240 належать:
РЕКЛАМА
- потужний боєприпас, представлений цілою низкою мінометних мін, серед яких навіть ядерна 3БВ4, чий вибух дорівнює одночасному підриву 2000 тонн тротилу;
- меншу вагу (близько 4 тонн), якщо порівняти з тогочасними гаубицями калібру 203 мм (щонайменше 10 тонн);
- простоту й дешевизну у виробництві, як порівняти з гаубицями та гарматами.
До мінусів, особливо в сучасній війні, належать:
- велика вага мінометних мін, що під час заряджання вручну знижує скорострільність і сильно стомлює розрахунок з 11 осіб;
- мала дальність стрільби, до 9,5 км звичайною міною, з можливістю стрільби до 16 км реактивною;
- мала рухливість, що змушує облаштовувати стаціонарні позиції та добре їх укріплювати.
Як підкреслює сайт «Мілітарний», робота з мінами 53-ВФ-864, вага яких становить 162,7 кг (130,7 кг — міна, 32 кг — заряд), стомлює розрахунок з 11 осіб. Бойова скорострільність не перевищує одного пострілу за хвилину, навіть незважаючи на те, що п'ятеро людей беруть участь у процесі заряджання і підвезення боєприпасів на двоколісній платформі. На те, щоб підготувати М-240 до відкриття вогню, потрібно не менше 25 хвилин, і стільки часу йде на те, щоб згорнути його в похідне положення.
З огляду на це отримані нещодавно для ЗСУ українські буксирувані 155-мм гаубиці «Богдана» виявляються більш ефективними, хоча і менш мобільними ніж їхній самохідний варіант.
РЕКЛАМА